Myytäviin koneisiin teemme (keskimäärin eli lähtökunnosta riippuen) nykyään seuraavat operaatiot:

 

- puhdistus paineilmalla (kabinetti sisältä, kentän ylä- ja alapuoli sekä tulostaulu ulkoa ja sisältä)

- imurointi sisältä, myös tulostaulun tuuletusreiät.

- ulkoisten maalipintojen pesu ja ehostus ja lopuksi vahaus

- pelikentän melkein täydellinen riisuminen (yläpuolelta). Kaikkia osia ei ole tarkoituksen mukaista irrottaa, ne puhdistetaan kenttään kiinnitettyinä.

- osien tarkastaminen ja puhdistaminen (tolpat, muovit, lelut puhdistetaan ja uusitaan tarvittaessa).

- muoviramppien puhdistus, kiillotus ja kuumakäsittely, jos mahdollista tehdä. Lankarampit puhdistetaan ja kiillotetaan.

- Mahdollisesti puuttuvien osien kiinnitys.

- pelikentän aukkojen ehostus ja/tai metallisuojien asennus.

- bumppereiden kiinnityksen ja toiminnan tarkistaminen ja korjaaminen (hyvin usein vikoja ja rikkoontuneita osia).

- kaikkien kytkimien testaaminen ja säätö tai vaihto.

- kaikkien lamppujen testaaminen ja/tai vaihto.

- kaikkien solenoidien testaaminen ja korjaus/vaihto.

- kumit uusitaan, jos ei aivan hiljattain uusittu (tässä tapauksessa kumit pestään).

- flipperien mekanismien irrotus, pesu uä-pesukoneessa ja vaihto, jos vähänkään liikaa kuluneet sekä muoviosien vaihto jos väljyyttä. Usein myös itse melat vaihdetaan uusiin.

- kentän perusteellinen puhdistus ja vahaus, myös apronin (alapelti) alta. Apronin puhdistus.

- pallokourun (trough) puhdistus ja kunnostus

- shooterin irrottaminen ja osien uä-pesu ja kumin vaihto. Shooterin kohdistus (myös sähköisen shooterin säätö)

- scooppien, vukkien yms. osien uä-pesu ja säätö. Usein joudutaan scoopit vaihtamaan, koska ne ovat huonossa kunnossa, eivätkä palauta palloa enää oikeaan paikkaan.

- alapuolisten ramppien irrotus, puhdistus ja kiillotus ja kuumakäsittely.

- optojen testaus ja puhdistus

- pelikentän maalausehostus (inserttien reunat ym.)

- elektroniikan testaus ja korjaus (jos tarpeen). Kortit ja jäähdytyslevyt myös puhdistetaan pölystä.

- liittimien kunnon tarkistaminen ja mahdollinen vaihto.

- sulakkeiden koon tarkistaminen ja vaihto tarvittaessa.

- paristojen uusiminen ja paristokotelon kunnostaminen (jos hapettunut)

- vanhan ohjelmarommin päivittäminen tarpeen mukaan.

- näytön tarkastaminen ja vaihto, jos ei toimi 100%.

- EM-koneissa kaikkien laskinyksiköiden puhdistus, säätö ja tarpeellinen voitelu!

- EM-koneissa releiden kärkien puhdistamien, tarkastus ja säätö tarvittaessa. (kärkiä on koneissa satoja....)

- EM-koneissa scoremotorin toiminnan tarkastus ja huolto.

- jalkojen puhdistus ja kiillotus.

- uusien ohjekorttien tulostus ja paikalleen laitto

Kaikkia toimenpiteitä ei aina tehdä jos asiakas haluaa ostaa koneen sellaisessa kunnossa, kun se on meille tullessaan.

Mahdollista on tehdä myös osakunnostus - esim. korjaukset, jos asiakas haluaa itse ehostaa koneen.

Työn hinta on asiakkaan koneeseen 35 € / tunti + alv. Kunnostukset tehdään vain omissa tiloissamme.